11 Aralık 2018 Salı
Anasayfa > SİYASET > Yıldırım Erzincan'da

Yıldırım Erzincan'da

03.11.2017 18:43:36 12 14 16 18 yazdır
Başbakan Binali Yıldırım Erzincan Üniversitesinin 2017-2018 akademik yılı açılış törenine katılmak için Erzincan'a geldi.
Yıldırım Erzincan'da

Başbakan Binali Yıldırım Erzincan Üniversitesinin 2017-2018 akademik yılı açılış törenine katılmak için Erzincan'a geldi. Erzincan Havaalanında binlerce kişi hemşehrileri Başbakan Binali Yıldırım'ı bağırlarına bastı. Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, milletvekilleri katıldı. Burada bir açıklama yapan Başbakan Yıldırım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdiğini söyleyerek, Dün Hakkari'de, bugün de Diyarbakır'daki saldırıda şehit olan güvenlik güçlerine rahmet dileyen Yıldırım, şunları söyledi: "Dün alçak terör örgütü, Şemdinli'de bölüğümüze saldırdı. 8 vatan evladı bölücü terör örgütünün saldırısında şehit düştü. Bugün Diyarbakır'da yine operasyon sırasında 1 polisimiz şehit oldu. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Milletimizin başı sağ olsun. Yiğitlerin diyarı Erzincan'dan bir kez daha ifade ediyorum; FETÖ , PKK , DEAŞ , PYD veya YPG adları ne olursa olsun, terör örgütlerinin hepsinin hesabını göreceğiz. Türkiye'yi teröre teslim etmeyeceğiz. Çanakkale'de 7 düveli durduran, istiklal mücadelesinde yalın kılıç savaşan bu millet, 15 Temmuz'da tankları, uçakları, topları imanıyla durdurdu. Vatan aşkıyla 15 Temmuz gecesi Erzincan başta olmak üzere 80 milyon vatan evladı destan yazdı. O hainler iyi bilsin ki bu vatanın bir karış toprağını, bir tek çakıl taşını dahi koparamazsınız. Bu bayrak inmez, bu ezan dinmez, Türkiye bölünmez, bu millet yenilmez."

'TÜRK OTOMOBİLLERİ YOLLARDA GİDECEK'

15 yıldır Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için canla başla çalıştıklarını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, hızlı tren hayalinin gerçeğe dönüştüğünü söyledi. Türkiye'nin kendi tankını, uçağını, silahlı silahsız hava aracını yapar hale geldiğini anlatan Yıldırım, artık yerli otomobilin yapımına da karar verildiğini kaydetti. Yıldırım, "Yıllardır kriz tellallığı yapanlar, biz yapamayız, edemeyiz diye konuşanlar artık hiçbir mazeret bulamayacak. Yerli otomobil Türk mühendisinin, Türk işçisinin, Türk teknisyeninin akıl ve alın teriyle inşallah üretilecek. AK Parti 15 yıldan beri 20 bin kilometre yeni bölünmüş yol yaptı. İşte yerli otomobillerimizde inşallah yakın zamanda bu güzel yollarda gidecek ve bu yolları taçlandıracak. Milletimize hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

ERZİNCAN'AYATIRIMLARI ANLATTI

Konuşmasında 15 yıllık iktidarları döneminde Erzincan'a 9 milyar liralık yatırım yaptıklarını davurgulayan Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin en modern havalimanını Erzincan'a inşa ettiklerini söyledi. 226 bin nüfusa sahip olan Erzincan'a uçakla 306 bin vatandaşın seyahat ettiğini ifade eden Yıldırım, gelecek yılKemah, İliç ve Kemaliye'yi doğalgazla buluşturacaklarını belirtti. 600 yataklı şehir hastanesi de inşa edileceğini söyleyen Yıldırım, Erzincan'ı kalkındırmak için daha çok çalışacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ın da katıldığı törenle geçen günlerde açılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinin Erzincan'a da ulaşacağını vurgulayan Yıldırım, "Artık Erzincan yükün, seyahatin, yolculuğun buluştuğu merkez haline geliyor" dedi.

Başbakan Yıldırım daha Cuma namazını kılmak için Terzibaba Camiine geldi. Burada yine vatandaşların karşıladığı Yıldırım Cuma Namazı çıkışında ise açıklama yaptı.

5 MİLYAR DOLARLIK 22 PROJE ONAYLANDI

Başbakan Binali Yıldırım, Terzibaba Camii'nde kıldığı cuma namazı sonrası çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Dün yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısıyla ilgili bilgi veren Başbakan Binali Yıldırım, 5 milyar dolar tutarında 22 projeyi karara bağladıklarını söyledi. Hava savunma sistemleri, tank modernizasyonu, elektronik koruma sistemleri, İçişleri Bakanlığı ve jandarmanın ihtiyaçlarının yanı sıra yeni projelerin de bulunduğunu ifade eden Binali Yıldırım, "Toplam 22 projede karar alındı. Ama önemli taraf şu; projelerde yerlilik oranı oldukça yüksek. Yani savunma sanayinde de caydırıcılıkta da Türkiye artık kendi imkan ve kabiliyetiyle ihtiyacını karşılamakla kalmıyor başka ülkelere de bu konuda yardım ediyor. Bize yapılanı biz yapmıyoruz. Biliyorsunuz bazı ülkeler bize kısıtlama getirmeye çalışıyor. Ancak biz öyle bir politika izlemiyoruz. Elimizdeki bilgiyi, teknolojiyi dost ve kardeş ülkelerin de yararlanmasına imkan sağlıyoruz. Bölgede barışın güvenliğin istikrarın sağlanması için hem savuma hem de caydırıcılık kabiliyetimizi geliştirmek durumundayız. Savunma sanayinde bu çalışmalar kararlılıkla devam eriyor" diye konuştu

ENFLASYON BEKLEDİĞİMİZDEN YÜKSEK ÇIKTI

Gazetecilerin bugün açıklanan enflasyonla ilgili değerlendirmesini sordukları Başbakan Binali Yıldırım, şunları söyledi:

"Bugün açıklanan enflasyon oranı yüzde 11.9. Bu bizim beklediğimizin üzerinde bir sonu. Hedeflediğimiz, orta vadeli planda da belirtildiği gibi önümüzdeki yıldan itibaren tek haneli orana düşürmek. Bu konuda yaptığımız çalışmalar var, aldığımız önlemler var. Önümüzdeki zaman diliminde vatandaşla paylaşacağız. Sebeplerini biliyoruz ama, sebeplerine girmekten ziyade sonuç önemli. Sonuç bizim beklediğimizin üzerinde bir enflasyon var. Amacımız enflasyonu daha da aşağı çekmek. Daha fazla üretim, iç piyasanın ihtiyacı olan nakit ihtiyacını daha fazla karşılayacağız, üretim girdi maliyetlerini azaltacağız. İstikrar ve güveni sürdürülebilir hale getirdiğimiz de enflasyonda inmiş olacak. Zaman zaman kurdaki oynaklıklar dalgalanmalar oluyor, bunların kalıcı bir durum olmadığını ortada ve uzun vadede daha istikrarlı bir ekonomik süreci yaşayacağımızı vatandaşlarımıza ifade etmek isterim."dedi

Yıldırım Erzincan Üniversitesinin 2017-2018 akademik yılı açılış törenine katıldı. Eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, "Biz bu yüce Türk milletinin gençlerine güveniyor ve inanıyoruz. Bu yıl lisans öğrencilerine kredi burs 470 lira oldu" dedi.

Terzi Baba Camii'nde cuma namazını kılan Başbakan Yıldırım, daha sonra yurtta kalan üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek yemek yedi. Öğrencilerle sohbet eden Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Erzincan Üniversitesinin akademik yıl açılış törenine katılan Başbakan Yıldırım, eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu ifade etti.

"Erzincan Üniversitesinin 2017- 2018 akademik yılının ülkemize hayırlı olmasını Mevla'mdan niyaz ediyorum" diyerek konuşmasına başlayan Başbakan Yıldırım, "Bugün baba ocağım memleketim Erzincan'dayım. Bugün burada üniversite yıllarıma gittim. Türkiye her alanda çok büyük yol kat etti. Gençliğimizin geleceğe yürüyüşünü bazen engellemeye çalıştılar. Genç fikirlerden korkuyordular. Katsayı adaletsizliği yüzünden istediği üniversiteye girmeyenler oldu. Kızlarımız başörtüsü nedeniyle üniversite kapısından döner olmuşlardı. AK Parti hükümeti bunların hepsini birer birer kaldırdı. Geçmişte siyasetçiler gençler seçsin ama seçilmesinler dediler. Bugün ise bizlere demokrasi dersi vermeye çalışanlar geçmişte hiç ama hiç konuşmadılar. Biz bu yüce Türk milletinin gençlerine güveniyor ve inanıyoruz. Göreve geldik seçilme yaşını 30'dan 18'e düşürdük. Göreve geldiğimiz ilk dönemden itibaren eğitim bütçesini artırmakla işe başladık. 11 milyar nere 132 milyar nere. Biliyoruz ki eğitime yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. 2002 de bu ülkede 76 tane üniversite vardı. Bugün bu sayıyı 186'aya çıkardık. Biz öğrencilerimizin burs ve kredi tutarlarını da artırdık. 470 lira olarak belirlendi, hayırlı uğurlu olsun. 940 lira yüksek lisans doktora 1410 lira burs veriyoruz. Bugün burada 24 bin gencimiz eğitim görüyor. Türkiye önemli bir kavşağı dönüyor. 15 yıldır insanımız hayatını kolaylaştıracak çok önemli işler yaptık. 15 yılda Erzincan'ın çehresi değişti. Üniversite öğrencilerine bursu biz 425 liraya çıkardık. Fakat bu yıl lisans öğrencilerine kredi burs 470 lira oldu. Böyle ödenecek ayrıca geçen yıl 285 TL olan yurtlarımızda kalan öğrencilerimize beslenme yardımı veriyorduk o da bu yıl 330 liraya çıkartıldı. Yüksek lisans 440 lira, doktora öğrencileri için ise 1410 liradır. Şimdi, Yüksek lisans öğrencileri için 940 lira olan 1410 lira olan bu rakamlar adeta kendini geçindirmek gibi değil aile geçindirir gibi duruma geldi. Yenilikler yapıldı üniversite giriş için buradaki amaç şudur. Lise ortaokullarda öğrenen donanımlı hale gelen gençlerin emekleri boşa gitmesi. O yüzden sınav basitleştirildi. Her lise mezunu üniversiteye girebilecek hale geldi. Bunu dengelemenin yolu sınavla ölçmek gençleri belirlemek. Orta öğretimde TEOG diye bilinen bir sınav vardı. Bunda da değişikliğe gittik" diye konuştu.

"Birlik ve beraberlik içerisinde yolumuza devam ediyoruz"

Üniversitelerin büyüdükçe şehirlerin büyüdüğünü söyleyen Başbakan Yıldırım; "Türkiye büyüyor Türkiye kalkınıyor. Gece gündüz çalışarak alın teri dökerek durmadan yorulmadan güçlü Türkiye'yi güçlü Erzincan'ı inşa ediyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde yolumuza devam ediyoruz. Allah yolumuzu bahtımı açık etsin. Üniversitelerimiz bulundukları şehre ve ülkemize değer katıyorlar. Ülkemizi zenginleştirmelerini istiyoruz" diye konuştu.

Üniversite Giriş Sistemi

Kısa süre önce 2018 - 2019 yılı için üniversite giriş sisteminde bazı yenilikler yapıldığını anlatan Başbakan Yıldırım, "Kamuoyunda tartışıldı görüşüldü gereken uyarılar dikkate alındı gözden geçirildi. Amaç şudur üniversitelere girişimizde lise orta okullarda öğrenen donanımlı hale gelen gençlerimizin emeklerinin boşa gitmememi. Sınav basitleştirildi. Neden basitleştirildi. Onu da söyleyeyim. Eskiden 76 üniversite vardı. Şimdi 186 üniversite var. Liselerden mezun olanların sayısı nerdeyse üniversiteye gireceklerinin sayısına ulaştı. Her lise mezunu üniversiteye girebilecek hale geldi. Yine de bir seçmeye ihtiyaç var. Bazı üniversiteler bazı fkülteler farkıl talebin daha yoğun olduğu bir sıkışma oluyor. Bunu dengeleminin yolu sınavla ölçmek ve sınavla buraya hak kazanan gençleri belirlemek. Bu konu inşallah uygulanacak sonuçlarını göreceğiz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı açıklayacak

Başbakan Yıldırım, diğer bir değişikliğin de orta okullarda yapıldığını kaydederek, "Liseye geçmek için TEOG vardı. Bu seneden itibarin uygulamayacağız. Son şekli verildi. Milli Eğitim Bakanlığımız uzmanlar hocalarımızın görüşleri toplumdaki ilgili STK görüşleri alınarak bir çerçeve çizildi. Çok yakın zamanda bir iki gün içerisinde milli eğitim bakanımız kamuoyu velilerle paylaşacak. Kamuoyundan gelecek öneriler destekler veya eleştiriler olabilir. Tüm bunları da dikkate alarak uygulamaya yön vermiş olacağız. Amacımız daha iyisi daha kolayı daha iyi başarı ölçümünü sağlayabilmek. Titiz bir çalışma nihayet tamamlandı. Bu uygulama ile beraber ortadan liseye geçişte de yavrularımız istedikleri en güzel bölüme okula tercihlerini yapmış olurlar. 2017-2018 akademik yılı hayırlı uğurlu olsun. Başarılarla dolu olsun." şeklinde konuştu.

Etiketler : Binali Yıldırım
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri