yılbaşı
22 Mart 2019 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > Şeker Fabrikasında somut adım atıldı

Şeker Fabrikasında somut adım atıldı

10.03.2018 15:58:21 12 14 16 18 yazdır
Erzincan Şeker Fabrikasının özelleştirilecek olması nedeniyle, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Şeker fabrikasının özelleştirme sürecine i
Şeker Fabrikasında somut adım atıldı

Erzincan Şeker Fabrikasının özelleştirilecek olması nedeniyle, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Şeker fabrikasının özelleştirme sürecine ilişkin istişare toplantısı düzenlenerek, karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Erzincan Müftülük Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayati Gürkan, Konya Şeker Fabrikası Eski Genel Müdürü Yavuz Erence, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Erkan Hatipoğlu, Erzincanlı iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Karşılıklı soru cevap şeklinde geçen istişare toplantısında ana gündem maddesi, Erzincan Şeker Fabrikası'nın Erzincan'da kalması oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını yapan Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayati Gürkan, 11 Nisan'da ki ihalenin akıbetini bu günden kestirmenin mümkün olmadığı, meydana gelebilecek olumsuzluklar için bütün tedbirleri almak durumunda olduklarını söyledi.

Hayati Gürkan açıklamasında; "Bilindiği gibi diğer şeker fabrikaları gibi Erzincan Şeker Fabrikası da 11 Nisan 2018 tarihinde Özelleştirme İdaresi tarafından ihale yöntemi ile satılacaktır. 1956 yılından bu yana şehrimizin ve bölgemizin ekonomisine katkı sağlayan fabrikamız ile ilgili özelleştirme hususu da daha önce gündeme gelmiştir. 2011 yılında Erzincan'ın da içerisinde bulunduğu 4 şeker fabrikası satıldı ve akabinde tekrar iptal edildi. 11 Nisan'da ki ihalenin akıbetini bu günden kestirmemiz mümkün değildir. Ancak bütün durumları göz önünde bulundurarak bütün tedbirleri almak durumundayız.

Odamızın son günlerde ki tek gündem maddesi şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusudur. Geçtiğimiz günlerde ihale şartnamesini alarak, özel bir otelde konu ile ilgili toplantı düzenledik. Gelinen bu noktada neler yapılması gerektiğini, izlenecek yolu tespit etmiş bulunmaktayız. Erzincan olarak bize düşen görev fabrikamıza sahip çıkmaktır. Ticaret ve sanayi odası olarak yerel dinamikleri harekete geçirerek, oluşturulacak olan ortak bir girişim ile fabrikamızın devamlılığını sağlama gayreti içerisindeyiz. Bu amaçla Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında kurulacak bir şirket ile bu fabrikayı Erzincan'a kazandırmanın gayreti içerisindeyiz. Eğer bu fabrikayı Erzincan'a kazandıramazsak yarın o fabrikaya asgari ücret ile bir işçi yerleştirme gayreti içerisinde olacağız.

Tüccarımızın, çiftçimizin, işçimizin desteğine ihtiyacımız var. Erzincan'da birlik ve beraberlik ruhunu canlı tutarak, neler yapabildiğimizi yakın tarihte herkese gösterdik" diye konuştu.

Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Erkan Hatipoğlu ise konuşmaların da; " Erzincan'ın kalkınması ve daha ileri bir ticari potansiyele kavuşabilmesi için kolektif bir ruh oluşması gerekliliğine vurgu yaparak, mutlaka ilimiz ve şeker fabrikamız için gerekli adımları atmalıyız dedi.

Hatipoğlu, Geçmişte yaşanan özelleştirmelerden bazı acı tecrübelerimiz ki İplik fabrikamız, Ersan, Doğusan, Tercan ayakkabı fabrikası gibi bizlerin yoğurdu üfleyerek yemenin hesabını düşünme haline getirdi. Bizler en iyiyi yapabilmek için sizlerin fikir ve sorularına cevap bulabilmek için bu toplantı gerçekleştiriliyor. Buradan çıkacak bir yol haritası ile mutlaka birlikte hareket etmeliyiz dedi.

Düzenlenen programda konuşan Konya Şeker Fabrikası Eski Genel Müdürü Yavuz Erence, Erzincan'ın verim açısından önemli iller arasında yer aldığını, Erzincan'da üretilen şeker pancarının, fabrikanın kapasite yetersizliği nedeniyle Erzincan dışına gitmek zorunda kaldığını söyledi.

Erzincan Şeker fabrikasının önemine de değinen Erence, Küresel ısınmanın devam etmesi ile şeker pancarı üretiminin olmazsa olmazı suyun garanti olduğu bölgelerdir. Erzincan Bölgesi de Su ile ilgili problem gözükmediğinden taşınması değil Erzincan bölgesine doğru şeker pancarı üretiminin kayacağını belirtti.

Konuşmaların ardından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayati Gürkan Moderatörlüğünde Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Erkan Hatipoğlu ve Konya Şeker Fabrikası Eski Genel Müdürü Yavuz Erence, katılımcıların sorularını cevapladılar.

Etiketler : Hayati Gürkan
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri