19 Haziran 2019 Çarşamba
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Sanat Engel Tanımıyor

Sanat Engel Tanımıyor

11.10.2018 11:27:42 12 14 16 18 yazdır
Erzincan, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Engelsiz Yaşam Merkezinde ki engelli bireyler burada açılan Filografi kursu ile hayatını k
Sanat Engel Tanımıyor
Erzincan, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Engelsiz Yaşam Merkezinde ki engelli bireyler burada açılan Filografi kursu ile hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Engelsiz Yaşam Merkezinde filografi kursuna devam eden engelliler, oldukça zor olan bu sanatı öğrenerek engellerini aşıyorlar. Erzincan, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle Engelsiz Yaşam Merkezinde Filografi kursunun yanı sıra Ebru sanatı, takı tasarım gibi kurslarda düzenleniyor Engelsiz Yaşam Merkezinde kalan engelli vatandaşlar burada açılan çeşitli kurslarla gelişimlerine katkı sunuyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muhammer Doğan, buradaki engelli bireylerin rehabilitasyonu için farklı etkinlikler düzenlediklerini belirterek yaptığı açıklamada, ''Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak bu ve buna benzeri kuruluşlarımızda bu tür etkinlikleri sürdürmekteyiz. Planlamalarımızda bu yönde devam etmektedir. İçerisinde bulunduğumuz Engelsiz Yaşam Merkezindeki kurslarda şuan arkamızda görünen çocuklarımızın filografi, takı tasarım kursları devam etmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı Halk Eğitim Merkezimizle birlikte koordineli bir şekilde çalışmaktayız. Bu ve benzeri kursların burada kalan bireylerimizin rehabilitasyonu açısından çok önemli. Çünkü yapılan her etkinliğin, her kursun, her sanatsal faaliyetin kendi içerisinde bir iç disiplini vardır. Yapılan çalışmalar bireylerimizde de kendilerinin geleceğe yönelik daha mutlu hissetmelerine yöneliktir. Yapılan her çalışmada, sanatsal tasarımdan sonra bu benim eserim diyebilme ve o eserdeki yaşanan hazzı, mutluluğu bu bireylerin yüzlerinde okumak mümkündür. Sadece burası bir bakım merkezi değil aynı zamanda bu çocuklarında rehabilitasyonu için bunun yanı sıra bir dizi kültürel, sanatsal, sportif etkinliklerimizde beraber yürütülmektedir. Günün belirli saatlerinde bu içerisinde bulunduğumuz atölye ki bu atölyeden birkaç atölye daha vardır kurumumuzda, ebru ve diğer sanatsal etkinliklerde atölyelerimizde sürdürülmektedir. Bugün burada filografi ve takı tasarım kursunda çocuklarımız çalışmakta. Burada günlerini geçirmektedir. Yaptıkları eserleri de gerçekten diğer normal bireylerin yaptıkları eserlerden farklı olmadığını da kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bunun için çocuklarımıza teşekkür ediyorum.'' dedi.

Kurslarda oldukça memnun olduğunu dile getiren Engelli bireyler'' Burada filografi dersi yapıyoruz. Boş zamanlarımızı değerlendiriyoruz. El becerilerimizi artırıyoruz. Filografi dersini çok seviyorum.'' dedi.

Bir başka engelli kursiyer, ''Burada tahtaya çivi çakıyoruz, çivi bittikten sonra örme yapıyoruz. Sonra ebru yapıştırmasını tutkalla tahtaya yapıyoruz. '' dedi.

Zamanlarının güzel geçtiğini belirten bir başka engelli kursiyer, ''Boncuk diziyoruz, tahtaya çivi çakıyoruz.  Bunları devamlı yapmak isterim. Zamanım güzel geçiyor canım sıkılmıyor.'' şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri