18 Ocak 2019 Cuma
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Erzincan Bakırı Amerika'da

Erzincan Bakırı Amerika'da

09.05.2018 19:25:18 12 14 16 18 yazdır
İliç Anagold Madencilik yöresel kalkınma projeleri içerisinde olan 'Erzincan Çelik Kalem Bakır İşlemeciliği' Köy Kurslarının ilki
Erzincan Bakırı Amerika'da

 İliç Anagold Madencilik yöresel kalkınma projeleri içerisinde olan 'Erzincan Çelik Kalem Bakır İşlemeciliği' Köy Kurslarının ilki İliç Kaymakamlığı, İliç  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İliç ilçe Halk Eğitim Müdürlüğü katkı ve katılımlarıyla, İliç Çöpler köyü bayanlarının yaptıkları el işi bakır işleri İliç Öğretmenevi sergi salonunda İliç Kaymakamı ve Anagold üst düzey yöneticileriyle Erzincan bakırının tanıtımını ve satışı için açılış töreniyle, İliç ilçesinde çalışan yerli ve yabancı çalışanlara  Erzincan Bakırı satışı yaptılar.

              Anagold Kırsal Kalkınma Uzmanı Şengül Bingöl Çöpler Köyü Bayanlarına Çelik Kalem Bakır İşlemeciliği kursu vermesi için İliç Halk Eğitim Müdürü Tekin Zobi Erzincan'ın en iyi usta öğreticilerinden olan Bakırcı Harun Taş'ı İliç'e getirterek burada çalışma olanakları sağlayarak, Çöpler ve Sabırlı köyünde ki bayanlara el işi bakır öğretme olanağı sağlarken. İliç Milli Eğitim Müdürü Hasan Mutlu çalışmalarda yer tahsisi çalışma imkanlarını kolaylaştırarak, bölge bayanlarının yeteneklerinin keşfedilerek, yeteneklerinin maddi yapıya kavuşmasına yardımcı oldular.

               İliç Öğretmenevine İliç Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Ertuğrul Örnek, İliç Cumhuriyet Savcısı, İliç Askerlik Şubesi Başkanı, Anagold Madencilik Genel Müdürü Burhanettin Şahin, Dış İlişkiler Koordinatörü Melik Zafer Yıldız, Anagold İletişim Koordinatörü Halil Yüksel, gelerek Bakır İşlemeci kurşununu üretilen işlenen bakırlarının açılışını Çöpler köyü Muhtarı Mahmut öz ve köylü bayanlarla yaptı.

               İliç'teki tüm Bürokratlar esnaflar öğrenciler, halk bakır işleme kursunu gezip görürlerken içlerinde böyle yetenekli insanların olması bölge bürokratlarını ver halkını mutlu ettiğini söylerlerken, Anagold Madencilik Sülfit projesi Mühendislerinden A.B.D. John Warning 850 bin TL, verip Erzincan işlemeli Kazan satın alarak bakır sergisini gezenlere' Erzincan'ın işlemeli Bakır Kazanını Amerika'ya götürerek Erzincan'ın el işi işleme Bakırının tanıtımını yapacağım. Eşim bu İşlemeli kazanı evimizin en iyi yerinde teşhir edeceğini biliyorum.

               Anagold Madencilik Genel Müdürü Burhanettin Şahin, 'Anagold Madencilik olarak yalnız üretim yapıp işçi çalıştırıp ekonomik katkılarımızdan bahsetmiyoruz. Bölgenin sosyal kültürel işlerine eğitim kurslarında destek veriyoruz. Altın eller Altın yetenekler, Proje kapsamında bölge insanına çalışmalarına destek veriyoruz'

İliç Kaymakamı Ertuğrul Örnek; Başta Çöpler köyü bayanlarının Altın Yetenekli Altın Eller projesi Erzincan Çelik Kalem Bakır işleme kurşununu çok başarılı geçerek sergi tanıtım ve satış yapmalarına çok memnun kaldığını bu tip kursları desteklediğini söyleyerek, Çöpler li bayanlara kurs öğreticisine emeği geçen bürokratlara Anagold yönetimine teşekkür etti.

Etiketler : Anagold Madencilik
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri