24 Ağustos 2019 Cumartesi
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Bir Kültür Yok Oluyor

Bir Kültür Yok Oluyor

11.02.2019 13:36:26 12 14 16 18 yazdır
2018/2019 Eğitim Öğretim yılı içerisinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen okul sporları ve kulüpler il
Bir Kültür Yok Oluyor

"

Haber Faruk Canbaba

2018/2019 Eğitim Öğretim yılı içerisinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen okul sporları ve kulüpler il birinciliği yarışmasında Okul Sporları Ve Kulüpler İl Birinciliği Yarışmaları düzenlendi.  Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen halk oyunları yarışmasında onlarca halk oyunları ekibi yüzlerce izleyenin önünde yarışmalar yapıldı. İl Genelinde 268 okul bulunurken sadece 4 halk oyunları takımı sahneye çıktı. 4 kategoride 4 takım birinci olurken yarışmalarda kaybeden olmadı. Halk Oyunları Yarışmasına Milli Eğitim Müdürlüğünde herhangi bir temsilci katılmazken Üzümlü Belediye Başkanı ve AK Parti Üzümlü Belediye Başkan Adayı Ahmet Sazlı, MHP Üzümlü Belediye Başkan Adayı Şeref Oruç ile az sayıdaki izleyiciler katıldı.

HALK OYUNLARA MİLLİ EĞİTİMDEN NEDEN DESTEK OLUNMUYOR

Geçtiğimiz yıllarda onlarca halk oyunları ekibi oluşturulurken, son dönemlerde rica ile takımlar oluşturuluyor. Bir kültür mirası olan Halk Oyunlarımız Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yeteri kadar destek verilmeyince takım kurmakta zorlanılıyor.

HALK OYUNLARINA GÖNÜL VERMİŞ OLANLAR DERTLİ

Geçmişte verilen önemi, şimdi ki zaman da göremiyoruz. Bu yüzden durduğumuz yer eskiye nazaran daha da gerilemiş durumda. Kültürümüz bitme aşamasında ve  gerekli destekler alınmazsa tamamen bitecektir.

Halk oyunları tabandan öğretilmelidir.  Bakanlığın yeni sisteminde 14 yaş üzeri modül bulunmakta bu da 14 yaş altı öğrencilere kurs veremiyoruz anlamına geliyor. Şimdiki nesil kültürden iyice uzaklaştı maalesef kötü alışkanlıklar başladı gençlerimizde.  Eskiden madde bağımlısı gençlerin sayısı çok azdı. Sportif faaliyetler azaldığı için, eskisi gibi önem verilirse gençlerimizi bu bataklıktan tekrar çıkarabiliriz.

Kültürümüzü,  örf ve adetlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi bizden sonra gelecek nesillere aktarıyoruz. Yarışma ve festivallere gittiğimizde farklı yörenin insanlarına örf adetlerimizi göstermiş oluyoruz. Buna da yöre kardeşliği söylüyoruz. Özellikle minik çocuklarımızın yöresel kostümü giyip oyunları sergiledikleri zaman ailelerinin yüzünde ki mutluluğu görmek biz eğitmenler için mutluluk verici bir olaydır. Yarışmaların değişik illerde yapılması bu açıdan gezme olanağı bulup farklı kültürleri tanıma fırsatı oluyor. Bir başka güzel yanı ise kendi kültürünüzü en iyi tanıtma imkânıdır.

 

Etiketler : Halk Oyunları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri