11 Aralık 2018 Salı
Anasayfa > ERZİNCAN > BARO Rantın Önüne Geçiyor

BARO Rantın Önüne Geçiyor

05.10.2017 15:20:04 12 14 16 18 yazdır
Erzincan BARO Başkanlığı aracı sigorta şirketleri hakkında suç duyurusunda bulundu
BARO Rantın Önüne Geçiyor

Erzincan BARO Başkanlığı aracı sigorta şirketleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Mağduriyetin önüne geçebilmek için suç duyurusunda bulunduklarını vurgulayan Erzincan BARO Başkanı Adem Aktürk bu tür hizmetleri Avukatların yaptığını aracı şirketlerin suç işlediklerini belirterek Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Aktürk; "Avukatın yetkilerini gasp ederek, vatandaşlarımızın büyük mağduriyetlerine yol açan, Sigorta aracılık hizmetleri ya da hasar takip merkezi gibi adlarla faaliyet gösteren kişilere ve şirketlere yönelik şikâyetlerin artması üzerine Baromuz tarafından bir çalışma yapılmış ve bu şekilde çalıştığı belirlenen kişi ve şirketler hakkında Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Sigorta şirketleri ve aracı kuruluşlar; yetkilerini aşarak, yasal olmayan şekilde, emek vermeden ve çok kısa yollarla haksız para kazanma ve dolayısıyla büyük bir rant peşindedirler.

Avukatlık mesleği çok kutsal bir meslektir.

Meslektaşlarımızın her bir davada müvekkillerinin menfaati için harcadıkları emek ve zaman; asla böyle çok kolay ve yasal olmayan yöntemlerle gasp edilerek yok edilemez.  Erzincan Barosu olarak, bu konuların peşini asla bırakmayacağız, meslektaşlarımızın haklarını sonuna kadar koruyacağız. Malum olduğu üzere trafik kazaları nedeniyle meydana gelen maddi zararların tazmini için ya sigorta şirketine başvuru yapılmakta ya da dava açılmaktadır.  Ancak son yıllarda içerisinde özellikle zararın ödenmesi için sigorta şirketlerine yapılan başvuru işlemleri bir kısım kimseler tarafından büyük bir rant olarak görülmüş ve bu alanda insani duygular ve kurallar hiçe sayılarak, avukatlık yetkileri gasp edilerek büyük bir sektör oluşturulmuştur. Baromuzca böyle bir konuda çalışma yapmamızın amacı, yetkili olmayan kişiler tarafından yürütülen bu faaliyetlerin nasıl yürütüldüğünü, vatandaşların ne gibi hak kayıplarına uğratıldıklarını ortaya koyabilmek ve vatandaşlar ile meslektaşlarından gelen bilgi ve belgelerle bu tür faaliyetlerde bulunan kişi ve şirketlerle hukuk zemininde mücadele etmektir.

Buradan vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz;

Trafik kazası ve sigorta sorunlarınızda aracılara güvenmeyin, itimat etmeyin, avukatınıza danışın, 1136 sayılı avukatlık kanununa göre;  "avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmetlerini sadece avukatlar verebilir. avukatlık yapmak yetkisini taşımadıkları halde, avukata ait yetkileri kullanmak suçtur ve bu yetkileri kullananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

Bundan böyle yasal olmayan yollarla gerek Avukatlarınızın yetkisini gasp eden gerekse vatandaşlarımızın mağduriyetlerine neden olan sigorta şirketleri ile aracı kuruluşlar üzerinde sıkı bir şekilde denetim ve takip yapılacaktır.

Vatandaşlarımızın haklarını koruyarak, meslektaşlarımızın yetkilerinin gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz

Bu şekilde tespiti yapılan kişi ve kuruluşlar hakkında gerekli her türlü yasal yollara başvuracağız'dedi

Etiketler : Adem Aktürk
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri