yılbaşı
22 Mart 2019 Cuma
Anasayfa > ERZİNCAN > Avukatlar; Halkın Sesi Ve Hakkın Savunucusudur

Avukatlar; Halkın Sesi Ve Hakkın Savunucusudur

07.04.2018 14:42:37 12 14 16 18 yazdır
Av. Aktürk, Avukatlar; Halkın Sesi Ve Hakkın Savunucusudur dedi
Avukatlar; Halkın Sesi Ve Hakkın Savunucusudur
Erzincan Baro Başkanı Av. Adem Aktürk, 5 Nisan Avukatlar günü münasebetiyle yayınladığı kutlama mesajında; Avukatlar; hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının ve hukuk devletinin en temel güvencesidir" dedi.

Başkan Av. Aktürk mesajında, "1987 yılından itibaren her yıl 5 Nisan Avukatlar Günü olarak kutlanmaktadır. Avukat; yetkilerini hakka hizmet yolunda kullanan, yalnız yasanın ve vicdanının sesini yükselten kişidir. Avukatlar; hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının ve hukuk devletinin en temel güvencesidir.

Yargının kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil ederler, adaletin tecellisinde çok önemli bir vazifeyi yerine getirirler diyen başkan Av. Aktürk,  Avukatlık; halka hizmet etme mesleğidir; onurla, şerefle ve itibarla yapılır. Toplumun bir arada yaşamasını sağlayan en önemli unsur adalettir,  adaletin temeli de savunmadır; bunu sağlayan da avukattır. Avukatlar; toplumda hukuka, eşitliğe ve adalete duyulan güvenin en yüksek düzeyde olmasında önemli bir yere sahiptir. Avukatlık müessesesi ne kadar güçlü, ne kadar itibarlı, ne kadar ilkeli olursa, adaletin tecellisine o kadar katkı sağlanır.

Hukuk devletinin olmazsa olmaz koşulu olan "bağımsız yargı", yargının olmazsa olmaz koşulu olan "savunma" ile anlam kazanır. Adaletli bir yargılamanın varlığı ancak avukatın etkin katılımıyla sağlanabilir. Savunmanın temsilcisi avukatın olmadığı, savunma ve avukata gereken önemin verilmediği yerde; hak ve adalet yoktur, adil yargılanma yoktur, dolayısıyla hukuk devletinden de söz edilemez.

Güçlü ve bağımsız savunma mesleği; hukukun üstünlüğünün, adil yargılama duygusunun ve toplumsal barışın güvencesi olup bu değerler, mesleğinde yetkin bağımsız savunucularla teminat altına alınmıştır.

Avukatlar; halkın sesi ve hakkın savunucusu olan, topluma yön veren insanlardır. Bizler; avukatlık mesleği gibi onurlu ve kutsal bir mesleği ifa etmekteyiz. Hukukun üstünlüğüne inanmış, adil, tarafsız ve etkin bir yargının hayata geçirilmesi için çabalayan bir meslek grubu olarak; bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de, demokrasiyi, hukukun üstünlügünü ve insan haklarını savunmaya devam edeceğiz.

Ülkemizde bugün üzüntü ile söylemek gerekir ki avukatlık mesleğinin icrası son derece zordur ve giderek daha da zorlaşmaktadır;  anayasal ve yasal düzenlemeler eksik ya da yetersiz olduğu için ciddi sorunlar yaşanmaktadır.

Yargının diğer kurucu unsurları gibi, savunmayı temsil eden avukatlık mesleğinin de anayasada tanımlanması ve güvence altına alınması elzemdir. Yetkili makamlardan talebimiz, çözüm adına bir an önce gerekli adımların atılmasıdır. Mesleğimizin geleceği, meslek kuruluşumuzun itibarının artması ve toplumsal vazifelerimiz için yorulmaksızın, dinlenmeksizin çalışmaya devam edeceğiz.

Yarın bugünden daha iyi olacak buna inanıyoruz diyen Av. Aktürk, İç ve dış terör olayları nedeniyle Millet olarak zor bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde, Erzincan Barosu olarak Devletimiz ve Milletimizin yanındayız; Ülkemizin bekası adına üzerimize düşen her görevi yapmaya hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Savunma mesleğinin bir gün herkese lazım olacağı gerçeğiyle; "HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT" diyoruz. Biz Avukatız, Bir Gün Herkese Gerekiriz Biz; Hukukun Üstünlüğü, Adaletin Tecellisi İçin Onurlu Bir Mücadele Gerçekleştiriyoruz, İyi Ki Avukatız" Diyoruz.

Bağımsız savunmayı temsil eden meslektaşlarımızın, 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ'NÜ KUTLUYOR, meslek hayatlarında sağlık, mutluluk ve üstün başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Etiketler : Adem Aktürk
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri