enerya
21 Ekim 2019 Pazartesi
Anasayfa > EKONOMİ > Ahıskalılar Seradan İlk Hasat Almaya Başladılar

Ahıskalılar Seradan İlk Hasat Almaya Başladılar

10.07.2019 17:02:17 12 14 16 18 yazdır
Erzincan'ın Üzümlü İlçesinde Ahıskalı Türkler İçin yapılan 50 adet toplam 80 bin Metrekare alana sahip seraların ilk hasat alımı başladı.
Ahıskalılar Seradan İlk Hasat Almaya Başladılar

"

Haber Faruk Canbaba

Erzincan'ın Üzümlü İlçesinde Ahıskalı Türkler İçin yapılan 50 adet toplam 80 bin Metrekare alana sahip seraların ilk hasat alımı başladı. 2015 yılında Ukrayna'daki savaş bölgelerinden, Türkiye'ye getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıskalı Türkler artık iş imkanına sahip.  Üzümlü ilçesinde yaptırılan seraların hasat verme programı düzenlendi.  Üzümlü İlçesi Taştepe mevkiinde düzenlenen törene, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu, Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Üzümlü Kaymakamı Fatih Acar, Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı ve çok sayıda protokol mensubunun yanı sıra ilçedeki bazı vatandaşlar ile Ahıskalı Türkler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte ilk olarak konuşma yapan Ahıskalı çiftçiler, kendilerine sunulan gerek eğitim, gerek ekonomik katkılardan dolayı Türkiye Cumhuriyetine teşekkür ettiler. Salatalık, biber, domates, patlıcan gibi bir çok çeşidin bulunduğu seralarda toplam 2 bin 500 ton ürün alınması hedefleniyor.

Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı yaptığı konuşmada; " Cuhmurbaşkanımızın vermiş olyduğu söz ile 3 bin civarında ilçemize yerleştirilen Ahıskalı Soydaşlarımız, kendi ayakları üzerinde durmak ve istihdam sağlamak için ilçemizin tarım yönünde faaliyet gösterdiğinden dolayı seracılık yapıyorlar. Bu seracılık faaliyeti hem ilçe ekonomisi hemde Ahıskalı Soydaşlarımız için büyük bir öneme sahip'dedi.

Üzümlü Kaymakamı Fatih Acar ise yaptığı konuşmada sera yapımına değinerek uzun bir uğraşların sonunda seraların tamamlandığını ve artık ekonomiye kazandırıldığını açıkladı.

Törende konuşan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan'ın bölgede sebze deposu haline geldiğini söyleyerek, seracılık ile ilgili olarak Üzümlü'den sonra Uluköy'de de 200 dönüm alanda uygulanacak sera projesinin olduğuna vurgu yaptılar.

Söz alan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu, emeği geçenlere teşekkür ederek bereketli ve bol kazançlar diledi.

Üzümlü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Üzümlü Merkez ve Köylere Hizmet Götürme Birliğince ortaklaşa hazırlanan "Sebze Yetiştiriciliği için Yay Çatılı Sera Projesi" adlı proje kapsamında her biri 1,600 m2 olan seralarda 50 Ahıska Türkü ailesine iş imkânı verilerek Erzincan üretimine de büyük katkı sağlandığına değinen Erzincan Valisi Ali Arslantaş; "emeklerimizin meyvelerini almanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlk projeyi uyguladığımızda dere yatağı olması gerekçesiyle burada sera olmaz denilen yerde 80 bin metrekare sera inşa ettik ve bugün hasadına başladık. Tam da bakarsan bağ olurun hikayesini görüyoruz burada. Kısmet olursa burada sera sayımızı artırarak diğer vatandaşlarımız için de iş imkanı sağlamayı düşünüyoruz. Bunun yanında bakanlığımız seracılık ile ilgili olarak çok ciddi çalışmalar yapıyor. Çalışmalar henüz neticelenmeden biz Erzincan Valiliği olarak Uluköy'de 200 dönümlük seraların çalışmalarına başladık, önümüzdeki ay dikimler başlayacak. Erzincan'a Allah, Doğu Anadolu bölgesinde Erzincan'a sebze yetiştirebilme özelliğine sahip olan tek il olma özelliğini de vermiş. Pazarımız hazır. Bölgemizdeki bir çok ile Erzincan'dan sebze gidiyor" dedi

Törenin ardından törene katılanlar, seralardan salatalık, domates toplayarak bereketli ve bol kazançlar dileyerek hayırlı olması temennisinde bulunarak, doğunun en büyükleri arasına girecek olan bu Seralar, bölgenin sebze ihtiyacını karşılamada önemli açığı kapatacaktır dediler.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri